There are 30 matches
|
|
Essex County FA - Premier Cup |
H
|
-
|
015
Upminster
v
West Clacton
[ Round 1 ]
[ Home Win was awarded ]
|
|
|
|
|
|
Suffolk County FA - Junior Cup |
4
|
5
|
Wickhambrook
v
Clare Town
[ Round 1 ]
AET
|
|
|
|
|
|
Tommy Thompson Knockout Cup |
0
|
7
|
003
Tiptree Jobserve Reserves
v
Rowhedge Reserves
[ Preliminary Round ]
Warriors Rest Tiptree
|
M. Tant |
|
|
A:
Z.Manning(3)
L.Pennycuick(2)
A.Stephenson
R.Thompson
R.Thompson
|
0
|
1
|
018
Gas Recreation Reserves
v
Boxted Lodgers Reserves
[ Round 1 ]
Bromley Road Colchester
|
J. Withams |
|
|
A:
W.Norton
J.Burton
|
|
|
Premier Division |
1
|
2
|
Dedham Old Boys
v
Great Bentley
The Drift Dedham
|
D. Brine |
|
|
H:
T.Hilliard
A:
J.Milburn
A.Simons
T.Hilliard
P.Woolf
|
2
|
1
|
Earls Colne
v
University of Essex
Earls Colne Recreation Club
|
D. Parker |
|
|
H:
A.Taylor
A.Theedom
A:
M.Maher
D.Scott
D.Aggio
|
0
|
5
|
Harwich & Parkeston
v
Gas Recreation
Royal Oak Harwich
|
S. Woods |
|
|
A:
R.Czapla(2)
M.Greenley
L.Macklin
J.Webb
|
0
|
4
|
Hedinghams United
v
Rowhedge
Lawn Meadow Sible Hedingham
|
P. Coe |
|
|
A:
R.Brady
S.Page
M.Warriner
M.Wheeler
A.Pyman
M.Wheeler
|
0
|
4
|
Holland FC
v
West Bergholt
Dulwich Road Holland on Sea
Match Report
|
R. Salmon |
R. Cox |
B. Mason |
|
|
A:
J.Bethell
J.Chatters(2)
C.Edin
D.Draper
J.Chatters
|
1
|
2
|
Little Oakley
v
Alresford Colne Rangers
Little Oakley War Memorial Ground
|
E. Bowers |
|
|
H:
S.Eldridge
A:
A.Coffee
J.Shaw
J.Good
B.Murphy
|
3
|
2
|
Sudbury Athletic
v
Hatfield Peverel
Delphi Sports Club Sudbury
|
L. King |
P. Fuller |
A. Copsey |
|
|
H:
P.Battell
S.Glitz
M.Whinney
A:
J.Radley
B.Smith
S.Glitz
|
1
|
1
|
White Notley
v
Tiptree Jobserve
Oak Farm White Notley
|
S. Bird |
|
|
H:
J.Slater
A:
M.Andrews
B.Pater
|
1
|
2
|
Wormingford Wanderers
v
Brightlingsea Regent
Wormingford Playing Field
|
S. Hannam |
P. Birkin |
C. Oliver |
|
|
H:
I.Dennis
A:
M.Hill
P.Kelly
N.Fisher
P.Kelly
|
|
|
Division One |
10
|
0
|
Clacton United
v
Bell United
Vista Road Clacton
|
J. Parks |
|
|
H:
J.Blessington
S.Newland
D.Welsh(3)
J.Welsh(3)
S.Woodford(2)
S.Woodford
|
1
|
0
|
Coggeshall Town
v
Boxted Lodgers
The Crops Coggeshall
|
M. Keeling |
|
|
H:
M.O'Connell
|
1
|
5
|
Foxash Social
v
Newbury Forest
Harwich Road Foxash
|
D. Welham |
|
|
H:
A.Kelly
A:
J.Reynolds-Blanche(2)
A.Saunders
B.Singh(2)
B.Singh
|
1
|
2
|
Kirby Athletic
v
Barnston AFC
Kirby Playing Field
|
C. Townes |
|
|
H:
T.Dean
A:
J.Laird
T.Shaw
E.Brooks
T.Shaw
|
4
|
2
|
Lawford Lads
v
Mersea Island
School Lane Lawford
3:00 PM
|
P. Lawrie |
|
|
H:
R.Brook(2)
D.Gibson
B.Upton
A:
J.Elkin
S.Scott
R.Brook
|
5
|
2
|
Rayne
v
Bradfield Rovers
Oakmeadow Boded Road Rayne
|
A. Keeble |
|
|
H:
OG
P.Sheppard(3)
B.Ward
A:
T.Evans(2)
P.Sheppard
T.Evans
|
4
|
1
|
St. Osyth
v
Weeley Athletic
The Priory St. Osyth
|
G. Wrycraft |
|
|
H:
A.Davies
D.Finlay
R.Mclean
J.Rider
A:
K.Ellis
R.Mclean
L.Newland
|
|
|
Reserve Premier Division |
3
|
1
|
Alresford Colne Rangers Reserves
v
Earls Colne Reserves
Ford Lane Alresford
|
J. Watson |
|
|
H:
H.Ally
B.Barnard
R.Pearson
A:
J.Preston
B.Barnard
S.Bragg
|
1
|
2
|
Brightlingsea Regent Reserves
v
Holland FC Reserves
North Road Brightlingsea
|
R. Johnson |
|
|
H:
C.Gallagher
A:
S.Hanney
G.Harms
P.Fearis
A.Wilden
|
8
|
0
|
Great Bentley Reserves
v
Foxash Social Reserves
Great Bentley Green
|
R. Bennett |
|
|
H:
L.Crawley
C.Mann(3)
I.Morton(2)
D.Tarling(2)
C.Mann
|
0
|
3
|
Hatfield Peverel Reserves
v
Dedham Old Boys Reserves
Maldon Road Hatfield Peverel
|
A. Wolton |
|
|
A:
W.Gordon
D.Henry
W.Murrell
C.Pye
|
3
|
1
|
University of Essex Reserves
v
Little Oakley Reserves
University of Essex Sports Centre
|
A. Arnot |
|
|
H:
L.Harris
F.Okolie
B.Roberts
A:
J.Smith
R.Rule
|
4
|
0
|
West Bergholt Reserves
v
Coggeshall Town Reserves
Lorkin Daniel Field West Bergholt
|
D. Threadgold |
|
|
H:
R.Dale(2)
W.West(2)
W.West
|
|
|
Reserve Division One |
5
|
4
|
Barnston AFC Reserves
v
Hedinghams United Reserves
High Easter Road Barnston
|
K. Succamore |
|
|
H:
C.Crabb
P.Cranfield
M.Morgan
R.O'Carroll
N.Rivett
A:
O.Little
C.Rankin(3)
C.Crabb
C.Rankin
|
2
|
0
|
Bradfield Rovers Reserves
v
Gosfield United Reserves
The Street Bradfield
|
H. Glen |
|
|
H:
N.Bolingbroke
K.Martin
S.Day
M.Kayley
|
1
|
1
|
Mersea Island Reserves
v
Wormingford Wanderers Reserves
The Glebe West Mersea
|
J. Gregoire |
|
|
H:
R.Harden
A:
D.Woolgar
D.Tokely
|
|
|
Miscellaneous |
9
|
1
|
West Clacton Res (WITHDRAWN)
v
Kirby Athletic Reserves
|
A. Pitts |
|
|
H:
D.Coyle(5)
A.Gentry(2)
D.Saggers(2)
A:
J.Ross
D.Coyle
D.Binns
|
|